אחת המשימות המורכבות היא איטום קירות וגגות. מקצוע המצריך מיומנות רבה, הכרות עם שיטות האיטום ובעיקר – זיהוי מקור הרטיבות. הימים הגשומים, יכולים לגרום לרטיבות הנובעת מאיטום לקוי, חובה לטפל בו מיידית, וכל עיכוב עלול לעלות לכם הרבה כסף… חלחול של מים לתוך מבנה יכול לגרום לחלודה, ולגרום לנזק משמעותי בשלד הבית, לעובש וגם לאובדן של רכוש יקר .שימוש בחומרי איטום באיכות גבוהה ובשיטות האיטום הנכונות יכול למנוע ולאפשר רמת איטום גבוהה. חשיבות האיטום עולה כשחושבים על הקושי שבאיתור נזילות ודליפות מקירות ומגגות. למים יש תכונה להתחלחל ולהופיע במבנה במקומות שונים, אם ראיתם נזילה, למקור הנזילה יכולות להיות מספר אפשרויות.

למה בכלל נחוץ איטום?
קירות הבית בנויים מבלוקים ומטיח, המוליכים מים. האיטום הוא התהליך שמונע את חדירתם אל השלד, ובכך מונע נזקים. איטום קירות חיצוניים חדשים יתבצע ע"י מריחת חומר מיוחד נגד מים, טיוח הקיר וצביעתו בצבע עמיד למים. איטום קירות ישנים, יכלול סתימה של סדקים חיצוניים באמצעות חומר פולימרי או משחות לאיטום קירות, במקרים שמופיע נפיחות בטיח יעיד על רטיבות, המגיעה מהקירות החיצוניים. במקרה כזה, יש לקלף את הקיר, לשבור את החלק הרופף ובעזרת גירודו להגיע עד הברזל של שלד המבנה. חשוב לבדוק אם הברזל החליד. במקרה כזה, יש למרוח חומר מונע חלודה. ולהמתין עד לייבוש החומר, לטייח את הקיר ולצבוע מחדש. תיקון הטיח – החלק החיצוני של הקיר בלבד– הוא בגדר פתרון קוסמטי, ואינו מטפל במקור הבעיה. לכן חשוב מאוד לאתר את מקור הנזילה ולא להסתפק בתיקון של הקיר או התקרה בלבד.

איטום של מרפסות או גגות מתחיל בהכנתו של האזור לקראת תהליך האיטום. להרים את הקולטים שנמצאים על הגג, את המזגנים ואת האבנים השקועות שבו. לנקות את הגג או את המרפסת מאבק ומלכלוך ולמלא שקעים קיימים בבטון. לאחר מכן למרוח שכבת יסוד, המחברת בין הזפת (האוטמת) לבין הגג. ניתן להשתמש בחומר מקשר או בפלינקוט. מעל זה, מומלץ להשתמש ביריעות ביטומניות. היריעות הן בעלות יכולת בידוד גבוהה מאד, הן עמידות ואיכותיות מאד. לאחר ששלב זה בוצע, יש לסייד את הגג או לרצף אותו, כחלק מבידוד הבית ומשמירה עליו מפני קרני השמש החזקות.
איך אוטמים נכון חדרים רטובים וטיפים לאיטום נכון
בפוסט הבא אי"ה

להורדת מדריך חינמי 7 סודות לחוית שיפוץ אחרת
כתבו ל-revachkir@gmail.com
מינדי פקשר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *